Lze doporučit dřevěné hračky bez jakýchkoli omezení?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Dřevo patří mezi udržitelné zdroje, a vybereme-li dřevo s certifikací FSC jeho šetrnost k přírodě se znásobí. Dřevo se často používá pro výrobu hraček nejrůznějšího věku – od dětských chrastítek až po prolézačky na dětských hřištích.


Doporučujeme

  • Zvážit provedení dřevěné hračky v závislosti na věku dítěte a účelu.
  • Z ekologických důvodů se vyhněte hračkám ze dřeva tropických stromů.
  • Preferujte dřevo s certifikací FSC, dále dřevo kontinentální.
  • Zajímejte se o povrchovou úpravu hračky, její opracování, laky i nátěry.


Podrobný popis problému

Všeobecná doporučení pro nákup hraček najdete v otázce Čím se řídit při výběru hraček?.


Povrchová úprava

Hračky se zhotovují převážně z masivního dřeva. Dřevo se buď ponechá v přírodním stavu, nebo se lakuje, voskuje, moří… Ideálně oleji, vosky a přírodními laky. Které provedení upřednostnit, to závisí na účelu hračky i na věku dítěte. Malby, laky a nátěry vždy musejí být pro dané použití (interiérové hračky - vnitřní použití; hračky venkovní laky a nátěry). V každém případě vybírejte vybírejte vodou ředitelné laky a nátěry, nejlépe z certifikované se značkou EŠV.

Přitom je stále nutné dbát na bezpečnost dítěte i šetrnost k životnímu prostředí. Povrch a hrany musí být zpracovány tak, aby se dítě nemohlo poranit např. třískou.


Neošetřené dřevo

Neošetřené dřevo dává intenzívní materiálovou zkušenost. Je příjemnější na omak než plasty či kov. Vsakuje přirozenou vlhkost rukou. U kovů a plastů tato vlhkost způsobuje prokluzování hračky v rukou. Neošetřené dřevo má však i svá negativa - u dřeva z měkkých jehličnanů (smrk, jedle, borovice) vniká do pórů snadno špína. Nátěr póry uzavře, čímž se vytvoří ochranná, snadno čistitelná vrstva. Hračky z neošetřeného dřeva nejsou proto vhodné pro kojence a batolata.


Související odkazy


Legislativa


Další čteníAutor a rok revize Mgr. Věra Soukupová, Ph.D., 2014
Kontakt soukupova@rosacb.cz
Webové stránky ekoporadny Ekoporadna Rosa České Budějovice