Lze ocet považovat za šetrný k životnímu prostředí?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Ocet je jednoduchým tradičním prostředkem, jehož používání v domácnostech je rozumné a osvědčilo se též při čistících a úklidových pracích. Výhodou je, že nemusíme používat speciální čistící prostředky. Použití octa je šetrné k životnímu prostředí a zároveň levné a při opatrném a šetrném zacházení též zdravotně nezávadné.


Doporučujeme

  • Ocet lze prohlásit za velmi vhodnou, ekologicky šetrnou a navíc levnou látku s řadou užití v oblasti čištění v domácnosti.
  • Pro silnější znečištění lze na trhu (rok 2014) najít i 16% ocet (a ne jen normální 8%)


Podrobný popis problému

Šetrnost k vodám

Ocet patří ke slabým kyselinám a vyskytuje se všude v přírodě. Potravinářský ocet, který se běžně používá v domácnostech, obsahuje 5 až 10 % kyseliny octové (nejčastěji 8  %). Z pohledu životního prostředí se ocet jeví jako neproblematický, neboť nejsou známy žádné jeho vlastnosti škodlivé vodstvu a v čističkách odpadních vod je odbouráván rychle a beze zbytku.


Četné možnosti použití

Ocet lze používat jak k čištění, tak k odstranění vodního kamene. Požadovaná koncentrace závisí na vápnitosti vody, k čištění je rozumné ředit jeden díl octa dvěma díly vody.


Úklid toalet

Při úklidu toalet používáme ocet v neředěné podobě. Je výhodné ocet dát do rozprašovací nádoby a přidat trochu (ekologicky šetrného) prostředku např. na mytí nádobí, aby ocet ulpěl na stěnách mísy. Toaletu postříkáme směsí a necháme ideálně přes noc působit. Pak mísu normálně umyjeme. Toaletu uklízíme pravidelně, silné vrstvy vodního a močového kamene už nejdou octem odstranit. Pro silnější znečištění nebo větší účinek lze zakoupit 16% roztok kyseliny octové (dvojnásobně silný proti 8%), jde stále o přírodní produkt, vyrobený přírodními postupy.


Octová esence

Jde o koncentrovanou kyselinu octovou. Výrobky s velkou koncentrací kyselin se řadí mezi nebezpečné látky vyskytující se v domácnostech. Je třeba je ukládat mimo dosah dětí. Při správné aplikaci nejsou známy škodlivé účinky octa na ošetřované materiály. Při neodborném používání může dojít k poškození mosazných částí armatur nebo hliníkových rámů sprchových koutů, které jsou eloxované (tj. povrchově upravené elektrolytickou oxidací proti korozi). Ani emaily nejsou vždy odolné proti kyselinám. Je možné též ztmavnutí chromovaných ploch.

Účinnost lze podpořit použitím při vyšší teplotě.


Související odkazy


Další čtení

  • www.zeleneuradovani.cz/uklid Stránky Sítě ekologických poraden, podrobné úklidové informace, informace nejen o velkých úklidech, seznamy nežádoucích látek, vzory veřejných zakázek
  • Ökologisch reinigen, informace rakouské organizace "die Umweltberatung" Österreich, nejvíce dostupných informací k problematice (německy)
  • Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava, 2003. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica