Podle čeho a jak vybírat kojenecké a dětské oblečení?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Ekospotřebitel, nakupování

Úvod

Při pořizování kojeneckého a dětského oblečení a lůžkovin existuje vždy alternativa. Máme možnost volby vlastnictví či zapůjčení, výběru materiálů atd. Je tedy na nás, jak moc bude naše volba vhodná pro zdraví dětí a šetrná k životnímu prostředí. Ne všechno oblečení musíme kupovat nové, leccos si lze ušít, část věcí vypůjčit či koupit tzv. „z druhé ruky“. Oblečení z přírodních materiálů (len, (bio)bavlna, konopí, vlna) je příjemné a prodyšné. Většina těchto materiálů se na rozdíl od syntetických oděvů nepodílí na vzniku kožních alergií a dalších potíží u dětí.


Doporučujeme

  • Zvážit možnosti vlastní výroby oděvu podle jednoduchých střihů, které mohou být levnější a mohou rodiče obohatit o pozitivní zážitek z vlastní výroby. Upotřebit lze i malé kusy látek.
  • Při šití oblečení používat přírodní materiály (vlna, len, konopí, biobavlna (flanel, froté), vlna a vyhýbat se látkám se syntetickou příměsí (především polyester).
  • Alternativou je též půjčování oblečení a dalších potřeb od příbuzných a známých.
  • Při nákupu oblečení z bavlny vyzkoušet oblečení z bio-textilních materiálů, průmyslový způsob pěstování bavlny zatěžuje životní prostředí.
  • Nenechat se zlákat moderními trendy – bývají „in“ po velmi krátkou dobu.
  • Při nákupu oblečení dávat přednost českým výrobcům.
  • Při nákupu oblečení využívat bazary, second-handy.
  • Kupovat textilie v ověřených obchodech.
  • Před každým použitím nové textilie vyprat.


Podrobný popis problému

Bio-bavlna a další bio-textilie se vyrábějí z rostlin pěstovaných v režimu ekologického zemědělství způsobem, který nezatěžuje životní prostředí jako průmyslový a velkoplošný způsob pěstování bavlníku a dalších komerčních plodin. Také při následném zpracování není jakkoli chemicky upravován. Její pěstování bio-bavlny v rozvojových zemích je realizováno především na malých farmách, včetně podpory rozvoje místní komunity a tak má její pěstování nejen environmentální, ale také sociální rozměr (často se děje v rámci projektů tzv. spravedlivého obchodu, link Co je to spravedlivý obchod - fair trade?). Proto je biobavlna vhodnou alternativou pro zdraví i pro přírodu.


Certifikovaný textil

Z bio-textilií šije celá řada firem po celém světě nejrůznější sortiment oblečení, lůžkoviny, moderní plenkové systémy; savé vložky, pleny z bio-froté a bio-flanelu; vatové tampony, vlhčené ubrousky, osušky, žínky, župany; skládanou vatu, kosmetické tampony, dámské vložky z bio-bavlny.

EŠV.jpg
The Flower.jpg

Kromě značení bio zaručuje značka The Flower ekologicky šetrnější postupy při výrobě. Tato ekoznačka je postavena na stejném principu jako český Ekologicky šetrný výrobek.


Öko tex standard

Oko tex standard.png

Kromě výrobků z biobavlny se na českém trhu rozšiřuje nabídka výrobků z konopí a bambusu. Jde nejen o oblečení, ale zakoupit můžete také pleny, ručníky, aktovky, batohy a tašky, peněženky. Další vhodnou volbou jsou vlna a lněné výrobky. Doporučit lze i certifikované textilie zohledňující dopad výroby a kvalitu výrobků např. Celosvětově známá, rozšířená a velmi přísná je certifikace textilií Öko-Tex Standard 100. Výrobky s tímto logem jsou zdraví nezávadné a při výrobě je eliminováno použití nebezpečných chemikálií. Certifikace ovšem neznamená, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství.


Fairtarade

Fairwear.png

Chceme-li při výběru textilu zohlednit požadavky na původ, výrobu i kvalitu, potom je nutno sledovat více certifikátů. V ČR se můžeme setkat s certifikáty od holandské organizace Fair Wear Foundation (obdoba fair trade) či britské Soil Association link www.soilassociation.org

Některé výrobky (zejm. trička a mikiny) mají označení EarthPositieve - CO2 zero – bezuhlíkaté. Značku certifikuje Soil Association. Jde o výrobky s neutrálním vlivem na klima, kde je snížené množství vyprodukovaných emisí až o 90% (př výrobě triček), a to za zachování všech etických a udržitelných principů výroby!


Pozor však na barvené textilie, mohou obsahovat těžké kovy jako kadmium a chlór. Ty jsou k pro výrobu textilií v EU zakázány, což však neplatí pro jejich barvení. Syntetické příměsi, které se používají u textilií, jsou např. nylon, polyester, akryl, acetát, PVC, a formaldehyd (k impregnaci a proti mačkání ložního prádla), a kromě vlivu na zdraví jsou zátěží pro životní prostředí.


Oblečení z Čech i z dovozu

Vzhledem k podpoře místní ekonomiky v rámci ČR a místních výrobců a s tím související snížení ekostopy min. „cesty“ výrobků doporučujeme podporovat české výrobce. Ideálně pak ve spojení výroby oblečení materiálů šetrných k přírodě. Pokud pořizujeme oblečení z dovozu, vyhledáváme fair trade oblečení, které je ušito za dodržování pracovněprávních standardů Mezinárodní organizace práce.


Související odkazy


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Věra Soukupová, Ph.D., 2014
Kontakt soukupova@rosacb.cz
Webové stránky ekoporadny Ekoporadna Rosa České Budějovice