Proč a jak v domácnostech čistit bez chemie?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Značné zatížení složek životního prostředí - obzvláště vod - způsobuje řada chemických látek obsažených v pracích a čistících prostředcích. Ty ohrožují též zdraví člověka, je zde nebezpečí otrav, popálení či poleptání pokožky, vzniku alergií a kožních onemocnění. Tomu lze čelit vědomým výběrem některého z méně problematických výrobků, jeho šetrnou aplikací a nepoužíváním speciálních čistících prostředků.


Doporučujeme

Pro čištění v domácnostech, které má být hygienické a zároveň šetrnější k životnímu prostředí postačí několik málo prostředků

 • Mikrovláknová ("švédská") utěrka
 • Mazlavé (tekuté) mýdlo nebo víceúčelový čistící prostředek
 • Ocet
 • Čistící prášek
 • Líh k čištění skla
 • Prostředek na mytí nádobí


Podrobný popis problému

Většina úklidových přípravkům v domácnostech patří pod takzvané detergenty, na které se vztahuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 648/2004 ze dne 31. března 2004 o detergentech. Podle tohoto nařízení je detergentem každá látka nebo přípravek obsahující mýdla nebo jiné povrchově aktivní látky určené pro prací a čisticí procesy. Detergenty mohou být v jakékoliv formě (kapalina, prášek, pasta, tyčinky, hrudky, tvarované kusy, kostky, atd.) a mohou být uváděny na trh nebo používány pro potřeby domácností, institucí nebo průmyslu.

Další výrobky považované za detergenty jsou:

 • "pomocné prací přípravky" určené pro namáčení (předpírání), máchání nebo bělení oděvů, prádla, atd.,
 • "avivážní prací přípravky" určené ke zjemnění tkanin v procesech, které mají sloužit jako doplněk k praní tkanin,
 • "čisticí přípravky" určené pro domácí použití jako univerzální čisticí prostředky nebo pro ostatní čištění povrchů (například materiálů, výrobků, strojů, mechanických zařízení, dopravních prostředků a souvisejícího vybavení, nástrojů, přístrojů atd.),
 • "ostatní čisticí a prací přípravky" určené pro všechny ostatní prací a čisticí procesy;

Cíle nařízení by měla být ochrana zdraví a životního prostředí.


Látky obsažené v čistících prostředcích pro domácnost

Podstatné komponenty vyskytující se téměř ve všech čistících prostředcích jsou tyto

 • tenzidy, změkčovadla a další pomocné látky jako: komplexotvorné látky, regulátory (inhibitory) pěnění, emulgátory, konzervační látky, rozpouštědla, barviva a aromatické látky (parfémy).

Ve speciálních čistících prostředcích se vyskytují další chemikálie

 • kyseliny a louhy (roztoky hydroxidů a alkalických solí slabých kyselin)
 • žíraviny.

Například v reklamě a obchodech je vychvalováno stále více výrobků na osvěžení a navonění vzduchu - gely, voňavé čističe, osvěžovače vzduchu, kostky do záchodových mís, extrakty nebo kapaliny na odpařování. U citlivých osob mohou při vdechnutí těchto vonných látek vzniknout potíže. Obzvláště jsou postiženi alergici a alergičky. Řada dalších komponent má jednu nebo více tzv. nebezpečných vlastností a proto musí být příslušně označen, viz článek Co znamenají označení na chemikáliích? Zjednodušeně řečeno platí, že více varovných symbolů na výrobku a více varovných vět, tím více škodí výrobek životnímu prostředí a našemu zdraví.


Čištění šetrnější k životnímu prostředí

Pro čištění v domácnostech, které má být hygienické a zároveň šetrnější k životnímu prostředí postačí několik málo prostředků: mazlavé (tekuté) mýdlo nebo víceúčelový čistící prostředek, ocet, čistící prášek, líh k čištění skla a prostředek na mytí nádobí. Výbavu doplňují pomůcky - tedy kartáče, kousky kůže (semiš - jelenice), houby a žínky(např. z bobulí tykvovité rostliny lufy, které pak lze kompostovat), čistící hadříky ze syntetických mikrovláken (pro mechanické čištění bez chemikálií) a pomůcky k mechanickému čištění odpadů. Další podrobné informace viz článek Jak lze šetrně odstranit skvrny?.

Též čistící prostředky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, je třeba používat pokud možno zřídka a v malých dávkách.

Legislativa


Související odkazy


Další čtení

 • www.zeleneuradovani.cz/uklid Stránky Sítě ekologických poraden, podrobné úklidové informace, informace nejen o velkých úklidech, seznamy nežádoucích látek, vzory veřejných zakázek
 • Ökologisch reinigen, informace rakouské organizace "die Umweltberatung" Österreich, nejvíce dostupných informací k problematice
 • Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava, 2003. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu.


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica