Proč třídit zvlášť bílé a barevné sklo?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Odpady

Úvod

Sklo je materiál, který lze recyklovat opakovaně, prakticky donekonečna, aniž by ztrácel na kvalitě. Při výrobě nového skla se vždy přidává nějaký podíl střepů (50-90%). Čiré sklo, po kterém je větší poptávka lze však vyrobit jen z čirých střepů, jakmile jsou smíchané s barevným sklem, musí být použity pro výrobu méně žádaného barevného (hnědého, zeleného) skla.


Doporučujeme

  • Upřednostňujte vratné obaly.
  • Sklo na jedno použití (nevratné láhve) mají dost velkou ekostopu, důvodem je velká hmotnost a vysoká teplota potřebná pro výrobu i recyklaci.
  • Třiďte důsledně čiré a barevné střepy.


Podrobný popis problému

Výroba i recyklace skla je energeticky náročný proces, viz Jak se třídí a recykluje sklo? Při výrobě nového skla se standardně používá velká příměs starých střepů, u nás kolem 50%. Problém je však v tom, že největší zájem je o čiré obalové sklo (zavařovací sklenice, láhve na destiláty, nápojové sklenice), které lze vyrobit jen z primární suroviny nebo dokonale vytříděných čirých střepů. Proto se na mnoha místech zavedlo oddělené třídění barevného (zelené kontejnery) a čirého (bílé kontejnery, případně zelené s bílým víkem) skla. Pokud se ovšem barevné sklo smíchá s čirými střepy, tak je už nelze vytřídit a ze všeho vznikne jen barevné sklo, o které není tak velký zájem. Proto je potřeba nejen sklo správně třídit (nevhazovat zrcadla, speciální skla, varné sklo, porcelán atd.), ale i oddělovat bílé a barevné.


Související odkazy


Legislativa


Další čteníAutor a rok revize Mgr. Renata Placková, 2014
Kontakt renata.plackova@ekoporadna.cz
Webové stránky ekoporadny Síť ekologických poraden