Sliz na praní – co to je, jak funguje a jak se vyrábí či kde ho koupit?

Z ekoporadna.cz - Wiki
Přejít na: navigace, hledání

← zpět na Voda, praní, čištění

Úvod

Sliz na praní nebo také mýdlový či jelenní sliz je prostředek na praní, původně vyráběný pouze podomácku. Prostředek je šetrný k pokožce i životnímu prostředí, je efektivní a navíc několikanásobně levnější než běžně prodávané prací prostředky.


Doporučujeme

  • Sliz dávkujte rovnou do pračky (je-li hustý, rozpusťte ho ve sklenici s horkou vodou).
  • Prostředek je vhodný zejména pro praní dětského prádla, ručníků a plen, není problém v něm prát ale všechny druhy prádla.


Podrobný popis problému

Sliz se dá dokonce koupit v instantní formě (tj. nastrouhané ingredience) pod nejrůznějšími názvy. Vlastní výroba je však několikanásobně levnější (a nesrovnatelně s komerčními pracími prostředky). Cena za 10 litrů – cca 35 Kč /volitelně 65 Kč/ (2014), množství postačí na přibližně 40-50 dávek, na jednu dávku se dává přibližně 0,2 - 0,25 litru. Cena za jednu prací dávku je pod 1 Kč (základní varianta), nebo kolem 1,5 Kč za dávku při použití žlučového mýdla.

Recept na výrobu pracího prostředku z mýdla:

Suroviny 1 kostka mýdla na praní, ideálně mýdlo s jelenem, určitě to bez EDTA (mohou být i mýdlové vločky) - cca 20Kč 1/4-1/2 balení sody (stačí krystalická, která je levnější a prodávají jí všude) – cca 15 Kč (drogerie, vesnické samoobsluhy - prodává se na změkčení vody a na namáčení silně znečištěného prádla) lze (není ale nutné) přidat 1/2 kostky žlučového mýdla (celá kostka je 100g)– cca 30 Kč za tu půlkostku Lze použít i veganské mýdlo rostliného tuku (i bio), cena je vyšší ale k celkové ceně za jedno praní (pak vychází na několik korun) je to vcelku zanedbatelné.

Postup

Obě mýdla nastrouhejte, nasypte do větší nádoby (10 litrů), přidejte horkou vodu, míchejte a promíchávejte do rozpuštění, poté přidejte sodu a až se rozpustí, dolijte horkou vodou do 10 litrů (použít lze kyblík od barvy na malování, kde se snadno ingredience rozmíchají např. vařečkou, a sliz se skladuje uzavřen. Mýdlo a sodu je dobré rozmíchávat zvlášť, jinak se to může srazit a nastane problém s rozpouštěním sody.

Dávkuje se podle znečištění prádla - cca kalíšek od jogurtu na jednu prací dávku (0,2 - 0,25 litru). Pokud je sliz hustý, dávkujte méně a předem ho rozpusťte např. protřepáním ve sklenici s horkou vodou. Po čase se část hmoty usadí na dně a na povrchu plave voda - je potřeba sliz promíchat a nabrat dávku na praní rovnoměrně.

Další rady

  • Prací sliz je v zásadě základ všech pracích prášků, do kterých se přidá větší nebo menší množství různých aditiv, voňavek, zjasňovačů atd.
  • Sliz je lepší dávat přímo do bubnu a ne do přihrádky, klidně i s kelímkem (ten tam ale nenechte při vyváření).
  • Při praní je dobré místo aviváže dát ocet, protože ten ustálí barvy a dostane z prádla případný zbytek sody (dávkovat do prašky do přepážky na aviváž)
  • Pokud se používá prací režim odložený start, je nutné dát sliz do pračky v kelímku, aby neležel dlouho na prádle, mohl by "vyžrat barvy" (to platí pro všechny prací prostředky).
  • Sliz skladujte nejlépe v kbelíku s víkem.
  • Na strouhání mýdla si vyhraďte zvláštní struhadlo (s velkými očky), které nebudete používat v kuchyni (mýdlo se z něj těžko vymývá).


Související odkazy


Další čtení


Autor a rok revize Mgr. Ing. Petr Ledvina, 2014
Kontakt petr.ledvina@veronica.cz
Webové stránky ekoporadny Ekologický institut Veronica